Videa Blog

Rozběhnutí Symfony na Wedos multihostingu

Lukáš Vraný  

Spuštění webu postaveném na Symfony na Wedos multihostingu vypadalo na první pohled jako snadná věc. Nakonec jsem se na tom zasekl na 3 dny, než jsem přišel na to, jak hosting správně nastavit.
Aby se s tím nemusel trápit někdo další, tak jsem se rozhodl sepsat tento článek s návodem a s problémy na které jsem narazil. Finální řešení je nakonec jednoduché.

Hosting a jeho struktura

Jedná se o klasický NoLimit webhosting s příplatkovou službou neomezený počet aliasů. Na něm lze provozovat několik webů čemuž odpovídá jeho adresářová struktura.

* logs
* session
* tmp
* www
  * domains
    * domena1.cz
    * domena2.cz
    * symfonyprojekt.cz
      * app
      * .
      * .
      * web
        * app.php
        .htaccess
  * subdom
  * .htaccess

Logování

Největší problém byl, že v základu není přístup k žádným logům, a když selže přesměrování, tak není z čeho zjistit co se nepovedlo. Errorlog je příplatková služba a vyjde na 30 Kč měsíčně. Jednou za 30 dní je možné logování zapnout na 24 hod.

Postup rozběhnutí projektu

Zde popíšu jednotlivé kroky, které je potřeba udělat, aby se webové stránky načetly. Celé nastavení je o správném .htaccess a na většinu věcí jsem přišel pokus-omyl.

Hlavní Wedos .htaccess

Wedos má návod pro nastavení multihostingu (návod pro nastavení multihosingu). Díky tomuto návodu existuje ve složce www hlavní .htaccess, který slouží pro směrování podle domén. Tento .htaccess může zůstat tak, jak je.

.htaccess v root složce Symfony

Wedosí .htaccess přesměrovává do root složky (symfonyprojekt.cz), kde hledá index. U Symfony ho zde nenajde, protože je až ve složce web. Proto je potřeba sem do root složky přidat nový .htaccess s obsahem, který se postará o další přesměrování.

RewriteEngine On
RewriteRule (.*) web/$1 [L]

Symfony .htaccess

Symfony má ve složce web svůj vlastní .htaccess. Ten je nutné pro Wedos upravit, a to tak, že se zakomentuje nebo odstraní následující část:

<IfModule mod_negotiation.c>
  Options -MultiViews
</IfModule>

Je to z důvodu, že tyto řádky vypínají mod_negotiation pokud je zapnutý. Wedos, ale nepodporuje vypnutí tohoto modulu a stránka se vůbec nenačte. Čerpáno z Spuštění Laravelu na sdíleném hostingu Wedos.

To je vše

Tahle kombinace nastavení je na mém webu funkční. Určitě existuje více variant nastavení, ale tohle byla moje první funkční verze a zatím jsem nenarazil na žádný problém. Doufám, že tento stručný návod alespoň někomu pomůže a nebude se s tím trápit jako já.